Kargo/Teslimat hakkında

Kargo / Teslimat bilgileri:
Öncelikle sitemiz üzerinde verdiğiniz siparişinizin tüm adımlarını dilediğiniz zaman "Hesabım" bölümündeki ''Siparişlerim'' sekmesinden takip edebilirsiniz.
Siparişleriniz neticesinde oluşan kargo ücreti, ödeme kısmında size belirtilen oranda siparişinize yansıtılmaktadır. Belli dönemlerde ve/veya belli sipariş tutarları üzerinde kargonun ücretsiz olarak gerçekleştirilmesi uygulaması tamamen olgunorkun.com 'un  insiyatifindedir. Söz konusu belirtilen tutarların üzerinde veya ücretsiz kargo uygulamalarının öncesinde/sonrasında oluşturulan siparişlerde olgunorkun.com mesuliyet kabul etmez. 4 desiye kadar olan kargolar 5,08 tl + KDV olarak ücretlendirilir. 4 desi ve üzeri olan gönderilerin ücretlendirilmesi desi tutarına göre hesaplanır. 
olgunorkun.com kargo sevkiyatlarını Yurtiçi Kargo firması ile gerçekleştirmektedir. Sitemiz üzerinden vermiş olduğunuz siparişleriniz söz konusu kargo firması ile sipariş esnasında belirtilen adrese teslim edilmektedir.
Sitemiz üzerinden vermiş olduğunuz siparişleriniz, onaylandıktan ve işleme alındıktan 1-3 iş günü içerisinde kargoya teslimatı gerçekleştirilmektedir. Kargo teslimatı ise 1-3 iş günü içerisinde yapılmaktadır. olgunorkun.com olarak sevkiyatlarımızı gerçekleştirdiğimiz Yurtiçi  Kargo, hafta içi ve Cumartesi günü 09:00 - 14:00 arasında teslimat yapmaktadır. Pazar günleri ve resmi tatil günlerinde kargo teslimatı yapılmamaktadır.
 
Sitemiz üzerinden vermiş olduğunuz siparişleriniz, anlaşmalı kargo şirketleri tarafından Türkiye sınırları içerisinde bulunan adresinize kadar teslim edilmektedir. Büyük yerleşim yerleri haricinde kalan ilçe, belde vb. yerleşim yerlerine kargo şirketlerinin haftanın belli günleri sevkiyatları olabilmektedir, bu gibi durumlarda yaşanabilecek gecikmelerde olgunorkun.com mesuliyet kabul etmez.  Ayrıca birçok kargo firması Türkiye genelinde bulunan köylere teslimat yapmamakta, yapıldığı takdirde ilave ücret talep etmektedir. Bu  durumlarda  oluşabilecek ilave ücretler alıcıya aittir. Ayrıca olgunorkun.com olarak siparişlerde belirtilmesi muhtemel hiçbir kargo şubesi adresi güvenlik gerekçesiyle kabul edilmemektedir. Bu gibi durumlarda sipariş işleme alınmayarak, müşteri ile iletişime geçilerek farklı bir adres verilmesi talep edilmektedir.
Belirtmiş olduğunuz adreste bulunamamanız durumunda, paketiniz kargo görevlisi tarafından şube detaylarını da bulabileceğiniz bir not bırakılarak ve/veya sipariş esnasında belirttiğiniz takdirde kayıtlı cep telefonunuz aranarak  en yakın şubeye geri götürülmektedir. 3 gün içerisinde söz konusu şubeden paketinizi teslim alabilirsiniz. Bu süre zarfında da teslim alınmayan kargolar olgunorkun.com 'a geri gönderilmektedir. Kargonuz size ulaşamadığı takdirde tarafımıza geri gönderilen siparişinizler de tarafımıza Müşteri Hizmetleri üzerinden ulaşarak isim - soy isim, adres ve telefon bilgilerinizi teyit edebilir ve ürünün tarafınıza tekrar gönderimini isteyebilirsiniz.
Kargonuzun yanlış bir adrese gitme olasılığında, gerekli işlem tarafımızdan yapılmaktadır. Olgunorkun.com üzerinden yaptığınız alışverişler de tarafımıza ilettiğiniz adres bilgileriniz hiçbir değişiklik yapılmadan otomatik olarak kargo firmasına aktarılmaktadır. Burada oluşabilecek yanlışlıklar, yanlış adrese gerçekleştirilen gönderimler olgunorkun.com 'a bağlı bir seçim değildir. Yanlış adrese gönderim söz konusu ise, bu durumu bize e-mail yoluyla bildirdiğinizde, konu tarafımızca kargo firmasına aktarılır ve gerekli yönlendirme işlemini kısa sürede yapılması sağlanır.
Kargoda olan siparişlerinizde adres ve/veya alıcı ismi değişikliği gerçekleştirilebilmektedir. Kargoya teslimatı gerçekleştirilen siparişlerinizin, teslimat adresi değişikliği ve/veya alıcı ismi değişikliği kargo şirketine tarafımızdan iletilmekte olup, bu tür değişikliklerde teslimat için ilave sürece gereksinim duyulabilmektedir. Teslimat adresi/alıcı ismi değişiklik talepleriniz sadece üyeliğinizin bulunduğu e-mail adresi üzerinden tarafımıza iletilen mail aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir.
Siparişe ait faturalar kargo ile birlikte gönderilmektedir. Siparişinize ait faturalarınız yasal olarak paketinizin dış yüzeyinde bulunması gerekmektedir, be sebepten dolayı faturanız  siparişleriniz ile birlikte gönderilmektedir. Hediye olarak gönderimini gerçekleştirdiğiniz siparişleriniz alıcıya sevk irsaliyesi ile gönderilmekte olup, fatura size ayrıca ulaştırılmaktadır. Sipariş esnasında ilgili bölümlerde işaretlediğiniz takdirde fatura ile teslimat adreslerinizi farklı adresler olarak belirtebilirsiniz. Ayrıca hediye gönderimlerinizde de hediye sipariş gönderiminde alıcıya sevk irsaliyesi ile teslimat yapılmakta olup, fatura ayrıca belirtilen adrese gönderilmektedir.
Sitemiz üzerinden gönderilen her türlü siparişleriniz, faturası ile birlikte sevkiyata hazırlanır ve kargoya teslim edilir. Yasal olarak paketinizin dış yüzeyinde bulunması gereken faturanız herhangi bir nedenle siparişiniz ile birlikte gelmediği takdirde, kargo görevlisine fatura isteğinizi/talebinizi iletebilir, talebinize rağmen fatura yine de size teslim edilemiyorsa, faturanız için tutanak hazırlatabilirsiniz. Bizi konu hakkında bilgilendirdiğiniz takdirde de en kısa sürede tarafınıza faturanızın aslı ya da  ''aslı gibidir'' kaşeli bir kopyasını adresinize gönderilebilmektedir.
Kargo paketinizin size teslimi esnasında pakette herhangi bir deformasyon, kusur mevcut ise, kargo teslim formunu imzalamadan önce kargo görevlisinin yanında kargo paketinizi açarak kutu içerisindeki ürününüzün fiziki durumunu kontrol ediniz. Kutunun içerisinde bulunan ürününüz bir şekilde zarar görmüşse, ürünü teslim almayıp kargo görevlisine iade ediniz ve mutlaka kargo hasar tutanağı hazırlatınız. Bu şekilde tarafımıza geri gelen ürünlerinizin değişimi yapılarak tekrardan gönderim gerçekleştirilmektedir. Şayet ürününüzün o an için gönderimi mümkün değilse tarafınıza ücretiniz iade edilmektedir. Aynı şekilde kargo paketinizin size teslimi sırasında, kargo teslim tutanağını imzalamadan önce yapacağınız kontrolde, size ait olmayan, talebiniz olmayan bir ürünün teslimatı gerçekleştirildiğinde, kargoyu teslim almayarak kargo görevlisine iade ediniz. Bizi konu hakkında bilgilendirdiğiniz takdirde, gerekli kontroller yapılar, iade edilen ürün tarafımıza ulaştıktan sonra doğru ürün gönderimi gerçekleştirilecektir.
Siparişinizin size ulaşmaması durumunda siparişiniz esnasında vermiş olduğunuz bilgilerin doğruluğunu kontrol edebilir, siparişinizin sitemiz üzerinden konumunu takip edebilirsiniz. Verilen tüm doğru bilgilere rağmen siparişinizin farklı bir adrese gönderimi söz konusu ise, konuyu Müşteri Hizmetleri aracılığıyla bize bildirmenizi rica ederiz. Konu tarafımızdan kargo şirketi ile görüşülerek siparişinizin size teslimatı sağlanabilmektedir.
Ürün İadesi Bilgileri;
Satın aldığım ürünleri nasıl iade edebilirim?
Almış olduğunuz ürünü kullanılmamış olması koşuluyla 14 gün içinde, faturanızın arkasındaki iade formunu doldurarak Yurtiçi Kargo ile karşı ödemeli olarak iade edebilirsiniz.
 
İade etme süresi ne kadardır?
Tüketici Kanunu'ndaki, "Sebep Göstermeden Cayma Hakkı" maddesine göre, ürünü teslim aldığınız tarihten itibaren ilk on dört (14) iş günüdür. Üründen kaynaklanan herhangi bir kusur sebebiyle yapacağınız iadelerde de, aldığınız ürünü teslim tarihinden itibaren 30 gün içerisinde iade edebilirsiniz.
 
İade işlemlerinde kargo masrafı kime aittir?
a) İadelerinizi anlaşmalı kargo ile gönderirseniz;
 İade talebiyle www.olgunorkun.com a gönderdiğiniz ürünlerin iade kargo masrafları firmamıza aittir. Siparişiniz ile birlikte gelen faturanın arka yüzünde, iade formunu eksiksiz doldurarak, Yurtiçi Kargo (444 99 99) ile aşağıdaki adrese "Karşı Ödemeli" olarak gönderebilirsiniz. Diğer kargo şirketleri ile gönderilen kargoların gönderim ücretini ödediğiniz takdirde kabul edilecektir, aksi takdirde karşı ödemeli gelen kargolar kabul edilmeyecektir. 
b) İadelerinizi anlaşma dışı kargo ile gönderirseniz;
İade talebiyle www.olgunorkun.com a sadece Yurtiçi Kargo A.Ş ile gönderdiğiniz ürünlerin iade kargo masrafları firmamıza aittir. Ancak, anlaşmalı firmamız Yurtiçi Kargo A.Ş. dışında yapılacak olan iade gönderilerinde kargo masrafı müşteriye ait olup, tarafımızca gelen iade kargolar ve kargo bedelleri kabul edilmeyecektir.  
c) Kampanya Dönemlerindeki Kargo Bedelleri
Kampanya dönemlerindeki kargo bedelleri kampanya koşullarına göre belirlenir. Kampanya dışında kalan iade gönderilerine ait olan tüm kargo masrafları müşteriye aittir.  Kampanya dahilinde kargo ücretsiz uygulamasıyla alınan ürünlerin iadesinde, ürünler kampanya dışı kalmışsa kargo ücretsiz uygulaması geçersiz kalacaktır. Bu durumda Oİki İletişim ve Satış Ticaret A.Ş. gönderi ve gelen kargo bedellerini tahsil edebilir. 
d) İade İşlemi Sonucunda Kargo Bedellerinin Durumu
Satın almış olduğunuz ürünün iadesi sözleşme ve kampanya koşullarına uygunluğu durumunda, anlaşmalı kargo ile (Yurtiçi Kargo A.Ş.) tarafımıza gönderilen kargo bedelleri şirketimizce karşılanmaktadır. Satın almış olduğunuz ürüne ait olan iadelerde sadece ürün bedeli tarafınıza 15 iş günü içerisinde geri ödenir. Bu işlem sonucunda  ilk gönderiye ait olan kargo bedeli müşteriye aittir. İadeler fatura tutarı üzerinden kargo bedeli ve kapıda ödeme bedeli (Satın alım, kapıda ödeme seçeneği kullanılarak yapılmışsa) düşülerek gerçekleştirilir.
 
Mağazalarınızdan değişim yapabilirmiyim?
Mağazalarımızdan ve bayilerimizden değişim veya iade yapılamamaktadır. İade işlemi için, ürünü iade koşullarına uygun olarak Yurtiçi kargo ile  adresimize  göndermeniz gerekmektedir. 
 
İademi hangi adrese göndereceğim?
İade adresimiz : Akburçak sokak no:8/A-B Batıkent ESKİŞEHİR
 
İade ettiğim ürünün geri ödemesi ne zaman yapılacak?
Ürünün iade şartlarına uygunluğu kontrol edildikten sonra www.olgunorkun.com  tarafından kredi kartınıza/banka hesabınıza ürün bedeli onbeş (15) iş günü içerisinde iade edilir. Kredi kartına ürün iade bedeli bankanız tarafından 2-6 hafta arasında yapılmaktadır. Bu sürede firmamızın herhangi bir yaptırımı bulunmamaktadır. Kapıda nakit veya kredi kartı ile ödeme yaptığınız alışverişlerde faturanızın arka nüshasında yer alan İade Formuna faturada yazan isme ait banka hesap bilgilerinizi ( hesap sahibi adı-soyadı ve IBAN  numarası ) yazmayı unutmayınız. Kapıda ödeme ile yapılan alışverişlerin iade işlemlerinde, IBAN NO bilgisi olmadan ücret iadesinin yapılması mümkün değildir. İade işlemlerinde sadece ürün bedeli iade edilmektedir, kargo ücreti yada kapıda ödeme bedelinin geri iadesi yapılmamaktadır.
 
Taksitli alışverişlerimin ödemesi nasıl geri ödenir?
Ödemenizi taksitli olarak yaptığınızda, iadeniz her ay kartınıza, taksit tutarları kadar artı bakiye olarak yansıyacaktır. Yapılan iadenin kredi kartınıza her ay taksitli olarak yansıması tamamen bankaların süreç ve uygulamalarıyla ilgilidir. Konu hakkında detaylı bilgiyi bankanızdan alabilirsiniz. Ayrıca, ekstrenizde iade işlemini görebileceksiniz.
Not: Ödemesini yapmış olduğunuz taksit tutarları, ilk ekstrenizle birlikte kredi kartınıza artı bakiye olarak yansıyacaktır.
 
Kapıda ödeme ile yapmış olduğum alışverişimin geri ödemesi nasıl yapılacak?
Kapıda nakit veya kredi kartı ile ödeme yaptığınız alışverişlerde faturanızın arka nüshasında yer alan iade formuna faturada yazan isme ait banka hesap bilgilerinizi ( hesap sahibi adı-soyadı ve IBAN numarası ) yazma mecburiyetiniz bulunmaktadır. Kapıda ödeme ile yapılan alışverişlerin iade işlemlerinde, IBAN no bilgisi olmadan ücret iadesinin yapılması mümkün değildir. Gerekli bilgilerin iletilmemesi durumunda iade tutarınız sistem kayıtlarında bekletilir. IBAN numaranızı ilettiğiniz tarihte belirtilen hesaba iade işlemi gerçekleştirilir. IBAN no iletme yükümlülüğü tamamen size aittir.
 
Neden sadece faturada yazan isme ücret iadesi yapılmaktadır?
İlgili kanun maddeleri gereği ücret iadeleri faturada yazan isme iade edilebilmektedir. Eğer faturada yazan isme ait bir IBAN no yok ise ücret iadesi gerçekleştirilemez ve ürünler müşteriye tekrar iade edilmektedir.
 
Faturam siparişim ile birlikte teslim edilmedi. Faturamı nasıl alabilirim?
Her sipariş, faturasıyla birlikte kargoya verilir. Resmi faturanız, siparişinizin yer aldığı kargo poşetinin dışında, şeffaf plastik bir cep içinde size ulaştırılır. Herhangi bir nedenden dolayı, faturanız siparişiniz ile birlikte gelmediyse kargo yetkilisine fatura talebinizi tekrar iletin. Talep ettiğiniz halde size teslim edilmeyen faturalarınız için tutanak hazırlatın ve bu konuda bizi bilgilendirin. Böylece, en kısa zamanda faturanızın aslı ya da "aslı gibidir" kaşeli bir kopyasını adresinize gönderebiliriz.
 
Siparişimi nasıl iptal edebilirim?
İptal talebinizi 0850 926 9 926 nolu telefondan bize ulaşarak bildirebilirsiniz. Siparişiniz hazırlanma durumuna geçmediyse iptal işlemi gerçekleştirilir ve eğer ödeme yaptıysanız bu ödeme hesabınıza tekrar aktarılır.